ÖVRIGT / Speglar / Spegel 6296635
*
nr 629 6635
Spegel
nysilver, höjd: 47
Utrop:
100 kr
Såld:
1.100 kr
Sista tid för bud online:
måndag 15 mars 2010
kl 19:34:13
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
13/3 16:59:52
1
400 kr
15/3 18:03:51
2
350 kr
15/3 18:04:27
2
600 kr
15/3 19:12:49
1
500 kr
15/3 19:13:32
1
700 kr
15/3 19:18:15
2
750 kr
15/3 19:20:47
1
850 kr
15/3 19:25:41
2
1.000 kr
15/3 19:28:06
1
950 kr
15/3 19:29:14
1
Vinnande bud
- Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel.
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.
Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå.
Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: nysilver pläter spegel speglar
-
3456 Spegel
+ konsol, 1800-tal. Höjd: 173+ 66
Auktionen avslutas
imorgon
3 juni kl 20:27
-
3337 Spegel
+ väggbord. Höjd: 60+ 145 cm
Auktionen avslutas
imorgon
3 juni kl 20:29
-
3051 Spegel
128x80, nutida
Aktuellt bud: 500 kr
Auktionen avslutas
imorgon
3 juni kl 20:06
-
3057 Spegel
136x96, nutida
Auktionen avslutas
imorgon
3 juni kl 20:45
-
3355 Spegel
140x65 cm
Auktionen avslutas
imorgon
3 juni kl 19:17
-
3412 Spegel
1800-talets slut, 133x61 cm
Auktionen avslutas
imorgon
3 juni kl 20:23
*
Spegel
nr 629 6635
Spegel
nysilver, höjd: 47
Utrop: | 100 kr |
---|---|
Såld: | 1.100 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 15 mars 2010 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
13/3 16:59:52 | 1 | 400 kr |
15/3 18:03:51 | 2 | 350 kr |
15/3 18:04:27 | 2 | 600 kr |
15/3 19:12:49 | 1 | 500 kr |
15/3 19:13:32 | 1 | 700 kr |
15/3 19:18:15 | 2 | 750 kr |
15/3 19:20:47 | 1 | 850 kr |
15/3 19:25:41 | 2 | 1.000 kr |
15/3 19:28:06 | 1 | 950 kr |
15/3 19:29:14 | 1 | Vinnande bud |
- Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: nysilver pläter spegel speglar
-
3456 Spegel
+ konsol, 1800-tal. Höjd: 173+ 66
Auktionen avslutas
imorgon
3 juni kl 20:27 -
3337 Spegel
+ väggbord. Höjd: 60+ 145 cm
Auktionen avslutas
imorgon
3 juni kl 20:29 -
3051 Spegel
128x80, nutida
Aktuellt bud: 500 kr
Auktionen avslutas
imorgon
3 juni kl 20:06
-
3057 Spegel
136x96, nutida
Auktionen avslutas
imorgon
3 juni kl 20:45 -
3355 Spegel
140x65 cm
Auktionen avslutas
imorgon
3 juni kl 19:17 -
3412 Spegel
1800-talets slut, 133x61 cm
Auktionen avslutas
imorgon
3 juni kl 20:23